7/24 Sipariş & Destek Hattı05335723916

AMPERE GÖRE AKÜLER

Kaliteli Markalar, İndirimili Fiyatlar.

İnci Akü, Mutlu Akü, Varta Akü, Çelik Akü, Yiğit Akü, Bosch Akü.

AKÜVAR olarak Sizlere Kaliteli Akü Markalarını Uygun Fiyat ve Ücretsiz Yerinde Montaj hizmeti ile sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Satış sonrası da Müşteri Memnuniyeti odaklı hizmetlerimizle her zaman yanınızdayız.

 

Akü Nedir? Nasıl çalışır?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan, ihtiyaç halinde bunu tekrar elektrik enerjisi olarak veren cihaza akü denir.

Akünün görevi öncelikle ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motor çalışırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak böylece yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj bazen fazla yükselebileceğinden alıcıların zarar görmesini engellemektir.

 

Akü çeşitleri nelerdir, tam kapalı veya kuru akü ne demektir?

Aküler, kurşun asit, nikel kadmiyum, nikel ndemir gibi kullanılan metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır.

Günümüzde en yaygın kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörleridir. Bu aküler de temel olarak kuru ve sulu diye ikiye ayrılır.

Sulu akülerin en fazla kullanılan çeşitleri starter veya SLI (başlatma, ışıklandırma ve ateşleme fonksiyonlarının ingilizce baş harfleri ile ifade edilmiş hali) olarak da tabir ettiğimiz klasik tipteki oto aküleridir. Oto aküleri de kendi içinde tam kapalı veya buşonları açılabilen diye ikiye ayrılır. Bu iki tip akünün de iç yapısı aynıdır. Yani her ikisi de klasik tipte kurşun asit akülerdir.  Kapalı akülerin farkı buşonların açılamamasıdır. Bu akülere su eklenemediği için voltaj düzenekleri iyi olan araçlara takılması daha uygundur.

Bundan başka iç yapısı ve kullanım alanları farklı olsa da stasyoner (sabit tesis) ve traksyoner (forklift) aküleri de sulu ürünler kapsamına girer.

Kuru yani VRLA akülerin iç yapıları ve teknolojileri farklıdır. VRLA tanımının Türkçe karşılığı sübap ayarlı kurşun asit akü demektir. Bu aküler de iç yapılarına göre ikiye ayrılır.

AGM (elektroliti separatörlere emdirilmiş) ve jelli VRLA aküleri. Bu akülerin temel özelliği asit taşması veya sızdırması olmamasıdır. Gaz çıkışı minimumdur. Bu yüzden çok güvenlidir ve rafta bekleme ömürleri çok daha uzundur. Ayrıca sulu akülere kıyasla titreşime karşı daha dayanıklıdır. Sevkiyatı, taşınması sorunsuzdur. Kullanım alanları arasında sabit tesisler, UPS’ler, tekneler ve santraller vardır.

 

Yeni satın aldığımız akünün kısa sürede deşarj olmasının sebepleri nelerdir?

Satın aldığınız AKÜ’nün olası deşarj (boşalma) nedenleri:

*             Olumsuz çevre ve saklama koşulları, yüksek sıcaklık, nem vs.

*             Araçtaki kaçak akımlar (öngörülen kısa devrelerden yüksek çekilen akımlar) açık lambalar

*             Diğer elektrikli cihaz ve donanımlardaki kısa devreler

*             Araç ile akümülatör uyumsuzluğu, küçük akü seçimi, araçtaki ilave  donanımlar (ses, ışık, bilgisayar sistemleri, soğutucu sistemler)

*             Alternatörün (şarj dinamosu) yetersiz şarj etmesi

 

Akü donar mı?

Evet, aküler donabilir.

Tam şarjlı akünün donma ısısı -50 derece  ile -70 derece arasındadır, dolayısıyla normal şartlarda şarjlı bir akümülatör donmaz. Ancak deşarj olan aküler deşarj seviyesine göre 0 derece ile -10 derece civarında dahi donabilirler. Özellikle soğuk mevsimlerde akülerin şarjlı durumda olmalarına dikkat edilmelidir.

 

Aküler çevreye zararlı mıdır? Ne kadarı geriye döner?

Akümülatörler kurşun, sülfürik asit çözeltisi ve poliprolen kutudan oluşur. Bu nedenle aküler kullanılmaz duruma geldiklerinde çevre için riskli tehlikeli atıklardır. Ancak etkin bir geri dönüşüm sistemi ile akülerin poliprolen kutu ve kurşun parçaları yüzde yüz geri kazanılır. Sülfürik asidin de geri kazanımı mümkün olmakla birlikte genellikle tercihen nötralize edilmektedir.

Ülkemizde etkin şekilde atık akü geri kazanımı mevcuttur, yeni akünüzü alırken eskisini satıcılara teslim ediniz.

 

Hava şartları aküyü nasıl etkiler?

Hava şartlarının aküye etkileri:

  1. Stoklama, saklama yönünden:

Kapalı alanda stoklama yapılmalıdır. Açık havadaki stoklamalarda toz ve yağışlar kendiliğinden deşarjları arttırır. Mümkün olduğunca kuru ve serin bir yerde stoklanmalıdır. Akülerin deşarj oranları sıcaklık ile paralel olarak artar veya azalır. Genel olarak her 10 derecelik artışta kayıp kendiliğinden iki katına çıkar. Bu yüzden 10-16 derece aralığındaki stoklama 25-30 derece aralığındaki stoklamadan çok daha sağlıklıdır.

  1. Araç üzerinde çalışırken:

Sıcak havalarda akünün marş gücü artar ancak buna paralel olarak aküdeki korozyon (yıpranma) da artar. Bu nedenle sıcak iklimlerde kullanılan aküler daha az ömre sahiptir. Soğuk havalarda akülerin marş gücü azalır. Buna ilaveten araç motorunun marş alma değeri de artar. Sonuçta soğuk koşullarda akülerin marş gücü önemli hale gelir. Çok soğuk havalarda akünün içindeki sıvının (elektrolit) donma riski vardır. Tam şarjlı bir akü ancak -70 derecede donarken deşarj konumundaki bir akü deşarj seviyesine bağlı olarak -5 derecede dahi donabilir. Bu nedenle soğuk havalarda akünün şarjlı halde bulunması çok önemlidir.

 

Özel Şartlara karşı dayanıklılık: Bilinenin aksine yüksek ısı aküye aşırı soğuktan daha fazla zarar verir. Sıra dışı hava şartlarına karşı en iyi koruma akünüzü tam şarjlı şekilde muhafaza etmektir. Ayrıca terminalleri oksitlenmeye ve gevşemeye karşı periyodik olarak kontrol etmek, ve soğuk havalarda, özellikle geceleri arabanızı kapalı bir garajda saklamak, akünüzden uzun süreyle maksimum performans almanızı sağlar.

Akülerde en çok vibrasyonun yol açtığı arızalar ile karşılaşılmaktadır. Akünün sarsıntıya izin vermeyecek şekilde monte edilmiş olmasına ve bağlantılarının sıkılığına özellikle dikkat ediniz.

 

Kullanılmış akülerin; kulaktan dolma bilgilerle; tekrar kullanım amacı ile ısıtılması veya başka çeşitli yöntemlerle canlandırılmaya, kuvvetlendirilmeye çalışılması; sızıntıya, patlamaya veya yanmaya sebep olup hem aracınıza hem de daha önemlisi size zarar verebileceğinden kesinlikle tavsiye edilmez.

 

İndirimli akü, en uygun akü markaları, en kaliteli akü markaları, İnci akü modelleri, Mutlu akü modelleri, Varta akü modelleri, Bosch akü modelleri, Çelik akü modelleri, Yiğit akü modelleri, en ucuz  amper akü, bursa akü fiyatları, Bursa akü, en yakın akücü

Her Zaman Size En Yakın Noktadayız.

Orhangazi̇ Akücü Çalı En Yakın Akücü Demi̇rtaş Akücü Görükle En Yakın Akücü Ni̇lüfer Akücü Kemalpaşa Akücü Gürsu Akücü Kestel Akücü Gemli̇k Akücü Panayır En Yakın Akücü Di̇kkaldırım En Yakın Akücü Yıldırım Akücü Ata Bulvarı En Yakın Akücü Görükle Akücü Özlüce En Yakın Akücü Üçevler En Yakın Akücü Başaran En Yakın Akücü Beşyol En Yakın Akücü Otosansi̇t Akücü Beşevler En Yakın Akücü
Yukarı
Arayın Getirelim